Description
Technical Parameters
Product details
| Name | personal grocery cart with wheels |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |






Colors available

Features of personal grocery cart with wheels
1. The personal grocery cart with wheels measures 30*44*93cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer’s market.
2. The grocery cart measures 30*8*93cm when folded, easy for storage at any corner.
3. We use high-quality and sturdy aluminum alloy material, so that this foldable cart can be used for a long time and frequently.
4. The grocery foldable cart makes transportation and storage easy and worry-free. We designed the cart to be foldable and flat, so it doesn't take up much space.
5. 360° rotating wheels: The wheels at the bottom make it easier to roll the cart when turning or changing directions on bumpy sidewalks. The rear 3-wheel allows you to climb stairs without any problems.
6. It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. And Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team.
There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team. At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world. It has won the trust of domestic and foreign customers with good reputation.
Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products"
Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"
Sincerely invite partners from all over the world to cooperate wholeheartedly, and create a better future!

Hot Tags: personal grocery cart with wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, stair climbing shopping cart, stair climbing cart, foldable stair climber, Rolling Grocery Cart For Stairs, smart cart stair climber, lightweight stair climbing cart
Previous
Folding Shopping Cart For StairsSend Inquiry











