Description
Technical Parameters
3 wheel stair climbing folding trolley
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The 3 wheel stair climbing folding trolley produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
Product details
| Name | 3 wheel stair climbing folding trolley |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |

Features
The cart for groceries stairs is made of high quality polypropylene, durable, lightweight and flexible construction, able to load with 50KG stuffs. With two universal wheels at front and 3 wheel stair climbing wheels at back, the cart is easy for rolling and effortless when go upstairs with a lot of bags in your hands.
When folded, the height of the shopping cart is only 11cm, can be stored easily in your trunk of car or any corner of your house.
There is a cover at the top, you can use as a seat, and have a rest if tired when shopping. When used outdoors for picnic, it can be also used as a table or stool, make your leisure activities more comfortable.
Application


Universal wheels

Our honor

About our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team. There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team.
Main business: Design, development and sales of various supermarket foldable trolleys, logistics equipment, plastic shopping trolley carts, custom hardware fasteners, bearings, casters, metal molds, injection molds and other products.

FAQ
1 .Are you factory or trading company?
A:We are professional manufacturer and trading company since 1997.
2. Can I get free samples?
A: Yes, samples are available for mostly , the freight cost shall be charged.
3. What about your customer service?
A: We have experienced product expert to provide you the best service.
4.How can I trust your quality?
A:Our product has passed the ISO9001 quality certificate and the product are sold all around the world for decades.
Hot Tags: 3 wheel stair climbing folding trolley, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, foldable stair climber, stair climbing cart, cart with stair climbing wheels, stair climbing grocery cart, stair climbing bag cart, Cart For Groceries Stairs
Previous
Stair Climbing Utility CartSend Inquiry










