Description
Technical Parameters
Grocery cart with wheels for stairs
This product is an 8-wheel portable folding grocery shopping trolley with a detachable shopping bag. It adopts high-quality aluminum alloy frame, which is sturdy and durable, not easy to deform, and has a strong carrying capacity. Stainless steel bearing wheels are wear-resistant and easy to move. Three wheels are designed for the ability to climb stairs. The cart can easily go up and down the steps. Use the upgraded version of the rotatable handle, no need to bend down to pull the cart, save effort when climbing stairs. The front wheel is a universal wheel, which can easily rotate 360 degrees. The foldable trolley rack can be converted into a trolley to transport large items. The detachable shopping cart bag and basket can be used independently. The shopping cart can be used to load vegetables, food, water, oil, fruit and vegetables. It has multi functions, suitable for shopping, picking up, traveling, wild camping, etc.
Product details
| Name | grocery cart with wheels for stairs |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |







Colors available

Features of grocery cart with wheels for stairs
1. The grocery cart with wheels for stairs measures 30*44*93cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer’s market.
2. The grocery cart measures 30*8*93cm when folded, easy for storage at any corner.
3. It's made of high quality aluminum alloy, durable and lightweight, can easy to carry 35KG goods.
4. Easy to open and fold, convenient for use even for the elders.
5. Four universal wheels, easy to move and roll, effortless.
6. It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our factory
In May 1997, Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006, applied for ‘TENG’trademark all over the world
In July 2008, passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011, pass the BV audit
In March 2017, got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020, Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Hot Tags: grocery cart with wheels for stairs, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Stair Climbing Folding Shopping Cart, large folding shopping cart with wheels, Rolling Grocery Cart For Stairs, smart cart stair climber, cart with stair climbing wheels, stair climbing bag cart
Previous
Cart for Groceries StairsSend Inquiry











