Description
Technical Parameters
Grocery stair climbing cart
By heightening the safety fence and deepening the design of the grocery stair climbing cart, the items can be stacked safely and there is no need to worry about the hidden dangers caused by the numerous items.
The extended part of the main frame is used as a handle, making it easier to push and pull. The intimate design of the handle of the storage basket allows you to place your favorite place as you want, which is easy and convenient.
The pulley device is installed at the bottom, and the humanized design makes it more convenient and faster to move and transport things, saving time and effort.
Just pretend, whatever you want, with fruits and vegetables, all come in.
Product details
| Name | grocery stair climbing cart |
| Model number | CLC001 |
| Capacity | 42L |
| Load Capacity | 25KG |
| Weight | 3.7KG |
| Basket size | 46*31.5*29 cm |
| Open size | 85.5*44.5*38.5 cm |
| Packaging size | 95*48*10.5 cm, 1PC/carton |
| Material | Iron |
| Wheel | 75mm/90mm, PP/PP, PVC |
| MOQ | 1000 PCS |

Features of grocery stair climbing cart
1. 42L large capacity, can carry many different things.
2. Stair climber wheels, makes it easy to carry stuffs when go upstairs, especially perfect for elderly, children, housewife.
3. Multi-purpose, for outdoor or indoor essential daily use, can be used for shopping, camping, laundry, etc.
4. Power Coating With the High Quality Paint, It is difficult to get rusty.
5. Foldable, very easy to open and fold, save space.
Our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team.
There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team. At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world. It has won the trust of domestic and foreign customers with good reputation.
Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products"
Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"
Sincerely invite partners from all over the world to cooperate wholeheartedly, and create a better future!

Hot Tags: grocery stair climbing cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, stair climbing cart with seat, smart cart stair climber, stair climbing bag cart, Shopping Cart With Wheels For Stairs, lightweight stair climbing cart, shopping carts for stairs
Previous
Personal Grocery Cart With WheelsSend Inquiry











