Folding Shopping Cart For Stairs
Description
Technical Parameters
Product details
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The folding shopping cart for stairs produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
Folding shopping carts for stairs are currently the first choice for domestic environmental protection products. Its appearance gradually replaces disposable plastic bags, and has the advantages of leisure, practicality, and environmental protection.
| Name | folding shopping cart for stairs |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |
Double-bearing structure, stable, strong load-bearing capacity.






Colors available

Features of folding shopping cart for stairs
1. The folding shopping cart for stairs measures 30*44*93cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer's market.
2. The shopping cart measures 30*8*93cm when folded, easy for storage at any corner.
3. We use high-quality and sturdy aluminum alloy material, so that this foldable cart can be used for a long time and frequently.
4. The foldable shopping cart makes transportation and storage easy and worry-free. We designed the cart to be foldable and flat, so it doesn't take up much space.
5. 360° rotating and the stair climbing wheels: The wheels at the bottom make it easier to roll the cart when turning or changing directions on bumpy sidewalks. The rear 3-wheel allows you to climb stairs without any problems.
6. It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our Product
Supermarket shopping trolley, shopping basket ,foldable trolley, logistics equipment,casters and wheels
Product Application
Auto, Motorcycle Parts & Accessories , Bags, Cases & Boxes , Furniture , Industrial Equipment & Components , Manufacturing & Processing Machinery , Tools & Hardware, commercial Equipment.
Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.
Production Market
North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic

Hot Tags: folding shopping cart for stairs, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, stair climbing cart, lightweight stair climbing cart, foldable stair climber, Cart For Groceries Stairs, large folding shopping cart with wheels, Rolling Grocery Cart For Stairs
Send Inquiry











