Collapsible Folding Cart
Description
Technical Parameters
In recent years, dragging various collapsible folding carts to the supermarket has become a new fashion, and lightweight folding carts have become more and more popular. Because the fashionable, beautiful and practical shopping cart not only liberates your hands and shoulders, but also allows you to stand at the forefront of fashion.
Product details
| Name | collapsible folding cart |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |


Features fo collapsible folding cart
• Unique stair climbing design: The foldable market trolley is equipped with 3 rotating wheels, specially used for stair climbing. The wheels make it perform well on different terrains, such as stairs, grass, dirt, and gravel.
• Super load-bearing capacity: The foldable trolley frame is made of thick aluminum alloy, rust-proof and durable, and can be used for many years. It can hold heavy and large-sized items, and can carry about 50 kilograms of items.
• Multi-purpose: The foldable market cart can be converted into a small cart, which can place heavy or large objects. You can use it as a shopping cart, grocery cart, utility cart when shopping, working or traveling.
• Convenient storage and assembly: the use of foldable design, storage and carrying space is very small. More importantly, there are detailed assembly instructions in the package. It can be easily installed in just a few minutes.
Advantages of us
1. We provide one step service, design, production and packaging
2. Top quality, competitive price and good service
3. Rich Experience in Display Shelf Design & Manufacture
4. Environmentally-friendly Material, Durable Structure

Hot Tags: collapsible folding cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Cart For Groceries Stairs, grocery cart with wheels for stairs, stair climbing bag cart, cart with stair climbing wheels, smart cart stair climber, foldable stair climber
Previous
Stair Climbing Shopping TrolleySend Inquiry











