Description
Technical Parameters
Tired of dragging multiple bags while traveling or shopping? This utility shopping cart is the perfect solution! Use this shopping cart to save your arms and enjoy a stroll from the grocery store.
Product details
| Name | utility shopping cart |
| Model number | XJG8129 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |




Features of utility shopping cart
1. The 4 wheels aluminum folding shopping cart measures 34*59*44cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer’s market.
2. The shopping cart measures 92*39*8cm when folded, easy for storage at any corner.
3. It's made of high quality aluminum alloy, durable and lightweight, can easy to carry 35KG goods.
4. Easy to open and fold, easy for assemble, no tool required..
5. Unique stair climbing design: The rolling folding trolley for seniors is equipped with 3 rotating wheels, specially used for stair climbing. The wheels make it perform well on different terrains, such as stairs, grass, dirt, and gravel.
6. Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
About our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. And Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team. There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team.
Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.
Production Equipment
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.

Hot Tags: utility shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, grocery cart with wheels for stairs, 3 wheel stair climbing folding cart, Cart For Groceries Stairs, rolling shopping carts for seniors, stair climbing cart, stair climbing cart with seat
Previous
Rolling Laundry CartNext
Grocery Trolley CartSend Inquiry











