Wheeled Cart For Stairs
Description
Technical Parameters
Product details
| Name | wheeled cart for stairs |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |


Features of wheeled cart for stairs
1. Foldable, easy for storage and save space
2. Can be Rolling, with universal wheels at front and stair climbing wheels at back, easy to roll, effortless
3. Can be sit, can have a rest while shopping tired.
4. Climbing wheels, never tired when climbing the stairs with heavy stuff
5. Multi functional, can be used for supermarket shopping, traveling, wild camping, car truck, carrying package, etc
What is stair climbing wheels?
The stair climbing wheels, at least three rollers are arranged on the mounting plate, so that the rollers can be in contact with the stairs in turn when climbing the stairs, so that they can move continuously on the stairs. When using the stair climbing cart, the user does not need to lift the shopping cart, and only needs to drag the shopping cart to make the cart move continuously along the stairs under the action of the stair climber wheels.
Application of wheeled cart for stairs
1. Storage in the car: Put it in your car with a large storage space to store different items to keep the car clean and tidy.
2. Outdoor: Perfect choice for outdoor picnic, can not only carry more things, but also be used as a temporary table and stool for eating and playing cards, bringing convenience and fun to your outdoor life.
3. Shopping cart: Can carry the vegetables and fruits, free your hands and arms when shopping, making your shopping life easier.
4. Office use: It can store documents, books and other items, and the wheel design makes it easier to move and improve work efficiency.
5. Business travel: The convenient and compact folding suitcase, the IT bag specially designed for fashionable business, make your travel and exhibition easy and simple.


Our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team.
There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team. At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world. It has won the trust of domestic and foreign customers with good reputation.
Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products"
Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"
Sincerely invite partners from all over the world to cooperate wholeheartedly, and create a better future!

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.


Our advantages
1.Professional shopping trolley manufacturer since 1997.
2.Free sample are available.
3.Short lead time
4.R&D team deal with new products design and patent
5.Certificate of ISO9001& 14001,BV,SGS,ROHS.
6.Strict quality control system with our own advanced test machine.
7.Professional after sales service team.
8.In the normal use of the trolley, warranty period of contractual goods is one year from the date of delivery.
9.OEM & ODM acceptable.
10.Loge on products is acceptable.
11.Package can be customized.
12.Quick and effective response with 24 hours.
13.Payment terms:LC, TT, Trade Assurance, paypal, west union, moneygram, cash.
14.Teng trolley can supply a wide range of trolleys & related accessories.
15.Any customers's requirement can by available.
Hot Tags: wheeled cart for stairs, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, rolling shopping carts for seniors, Shopping Cart With Wheels For Stairs, stair climbing shopping cart, stair climbing bag cart, Stair Climbing Folding Shopping Cart, stair climbing grocery cart
Previous
Cart For ElderlySend Inquiry










