Description
Technical Parameters
Cart for groceries stairs
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The cart for groceries stairs produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
Product details
| Name | cart for groceries stairs |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |

Features
The cart for groceries stairs is made of high quality polypropylene, durable, lightweight and flexible construction, able to load with 50KG stuffs. With two universal wheels at front and 3 wheel stair climbing wheels at back, the cart is easy for rolling and effortless when go upstairs with a lot of bags in your hands.
When folded, the height of the shopping cart is only 11cm, can be stored easily in your trunk of car or any corner of your house.
There is a cover at the top, you can use as a seat, and have a rest if tired when shopping. When used outdoors for picnic, it can be also used as a table or stool, make your leisure activities more comfortable.
What is stair climbing wheels?
The stair climbing wheels, at least three rollers are arranged on the mounting plate, so that the rollers can be in contact with the stairs in turn when climbing the stairs, so that they can move continuously on the stairs. When using the stair climbing cart, the user does not need to lift the shopping cart, and only needs to drag the shopping cart to make the cart move continuously along the stairs under the action of the stair climber wheels.
Application


Universal wheels

About our factory
In May 1997,Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006,applied for 'TENG'trademark all over the world
In July 2008,passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011,pass the BV audit
In March 2017,got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020,Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Hot Tags: cart for groceries stairs, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Shopping Cart With Wheels For Stairs, Stair Climbing Folding Shopping Cart, smart cart stair climber, rolling shopping carts for seniors, grocery cart with wheels for stairs, large folding shopping cart with wheels
Send Inquiry











