Description
Technical Parameters
Product details
| Name | stair climbing shopping cart |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |







Colors available

Features of stair climbing shopping cart
Unique stair climbing design: The grocery shopping carts with wheels is equipped with 3 rotating wheels, specially used for stair climbing. The wheels make it perform well on different terrains, such as stairs, grass, dirt, and gravel.
High quality: solid aluminum frame structure, with strength and durability. Comes with a detachable waterproof Oxford cloth bag.
Convenience: The folding design is easy to carry or store. The foldable frame allows the cart to take up less space when stored.
Multi-function: It is very suitable for daily grocery operation, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co.,Ltd. is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Caster Co.,Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd.,which has independent research and development,independent production and independent sales team.

Why us
1.Professional shopping trolley manufacturer since 1997.
2.Free sample are available.
3.Short lead time
4.R&D team deal with new products design and patent
5.Certificate of ISO9001& 14001,BV,SGS,ROHS.
6.Strict quality control system with our own advanced test machine.
7.Professional after sales service team.
8.In the normal use of the wheel,Warranty period of contractual goods is one year from the date of delivery.
9.OEM & ODM acceptable.
10.Loge on products is acceptable.
11.Package can be customized.
12.Quick and effective response with 24 hours.
13.Payment terms:LC, TT, Trade Assurance, paypal, west union, moneygram, cash.
14.Teng caster can supply a wide range of casters and wheels & related hardware.
15.Any customers's requirement can by available.
Hot Tags: stair climbing shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, foldable stair climber, Cart For Groceries Stairs, stair climbing shopping cart, stair climbing cart, lightweight stair climbing cart, Shopping Cart With Wheels For Stairs
Send Inquiry











