Description
Technical Parameters
Stair Climbing Utility Cart
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The stair climbing utility cart produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
The stair climbing utility cart is made of high quality polypropylene, durable, lightweight and flexible construction, able to load with 50KG stuffs.
Product details
| Name | Stair Climbing Utility Cart |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |



Features
1.Foldable, easy for storage and save space
2.Can be Rolling, easy to roll, effortless
3.Can be sit, can have a rest while shopping tired.
4.Climbing wheels, never tired when climbing the stairs with heavy stuff
5.Multi functional, can be used for supermarket shopping, traveling, wild camping, car truck, carrying package, etc
Application
1.Shopping box, convenient used in supermarket or farmer’s market, carrying vegetables, stuffs, etc
2.Stool seat, can have a rest when tired of shopping
3.Outdoor: for wild camping, not only carry things, can also act as table, seat, make your outdoor life more convenient and comfortable.
4.Car storage: put in the car, can store different things, make your car clean and orderly.


Universal wheels

About our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co.,Ltd. is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Caster Co.,Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd.,which has independent research and development,independent production and independent sales team.
Main business:design,development and sales of various supermarket trolleys,logistics equipment,plastic shopping baskets,custom hardware fasteners,bearings,casters,metal molds,injection molds and other products.
Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., established in 2019, mainly designs, produces and sells various types of logistics equipment, foldable shopping trolleys.
At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world. It has won the trust of domestic and foreign customers with good reputation.

Hot Tags: stair climbing utility cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, smart cart stair climber, foldable stair climber, lightweight stair climbing cart, Shopping Cart With Wheels For Stairs, 3 wheel stair climbing folding cart, Stair Climbing Folding Shopping Cart
Send Inquiry











