Description
Technical Parameters
Product Details
| Name | Folding Stair climbing cart |
| Model Number | XJG8074 |
| Volume | 35L |
| Load Capacity | 25KG |
| Basket size | 38*29*30 cm |
| Open size | 92*40*48 cm |
| Packing size | 89*43*80 cm, 12 pcs in a carton |
| Material of basket | aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |
| MOQ | 500pcs |

Feature of folding stair climbing cart:
1. Aluminum alloy material, make the cart ultra-light, easy for carrying.
2. 35L capacity, can put in lots of items, satisfy your daily shopping needs.
3. Stair climbing wheels, make it effortless when go upstairs, especially for the seniors, children, housewife, etc.
4. One second to open and fold the cart, easy for storage at your car or any corner at home.
What is stair climbing wheels
The stair climbing wheels, at least three rollers are arranged on the mounting plate, so that the rollers can be in contact with the stairs in turn when climbing the stairs, so that they can move continuously on the stairs. When using the stair climbing cart, the user does not need to lift the shopping cart, and only needs to drag the shopping cart to make the cart move continuously along the stairs under the action of the stair climber wheels.
Packing
Package detail: Packaging can be customized as per customer’s request.
Delivery detail: It depends on the quantity you order, normally it takes 20-25 days after order confirmed.
Shipping
We choose the most suitable express for small packages if time is urgent.
We ship goods by air or by sea if goods are heavy and deliver time is enough
We ship goods to your warehouse if you have your own freight forward.
Hot Tags: folding stair climbing cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Stair Climbing Folding Shopping Cart, foldable stair climber, stair climbing grocery cart, 3 wheel stair climbing folding cart, grocery cart with wheels for stairs, Rolling Grocery Cart For Stairs
Previous
Climbing Stairs Shopping CartSend Inquiry











