Description
Technical Parameters
Product details
| Name | wheeled shopping cart folding |
| Model number | XJG8072 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 25KG |
| Size of basket | 38*29*30cm |
| Open size | 90*42*46cm |
| Packing size | 92*39*59cm, 7pcs in a carton |
| Container | 925pcs in a 20GP, 2448pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 140mm/80mm, PP/PVC |







Features of Wheeled Shopping Cart Folding
• High quality: The sturdy aluminum frame structure has strength and durability. Comes with a detachable waterproof Oxford cloth bag.
• Big capacity: Basket size is 39*30*30cm, with a volume of 35L, this shopping cart can carry various of goods, large enough for daily use.
• Comfortable design: The handle is covered with soft foam, it can protect our hands when using.
• Convenience: The folding design is easy to carry or store. The foldable frame allows the cart to take up less space when stored.
• Lightweight: The material is aluminum alloy, so the cart is ultra light, only 2.5KG, so it's more suitable for the seniors or children using.
• Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our factory
In May 1997, Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006, applied for ‘TENG’trademark all over the world
In July 2008, passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011, pass the BV audit
In March 2017, got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020, Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Hot Tags: wheeled shopping cart folding, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart, Aluminum Foldable Shopping Cart, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, Plastic Folding Shopping Cart
Previous
Utility Cart For SeniorsSend Inquiry











