Description
Technical Parameters
Product details
| Name | folding grocery carts for seniors |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |







Colors available

Features of folding grocery carts for seniors
• High quality: The sturdy aluminum frame structure has strength and durability. Comes with a detachable waterproof Oxford cloth bag.
• Big capacity: Basket size is 30*40*31cm, with a volume of 35L, this shopping cart can carry various of goods, large enough for daily use.
• Comfortable design: The handle is covered with soft foam, it can protect our hands when using. With stair climbing wheels at rear, it's effortless when go upstairs and downstairs.
• Convenience: The folding design is easy to carry or store. The foldable frame allows the cart to take up less space when stored.
• Lightweight: The material is aluminum alloy, so the cart is ultra light, only 2.5KG, so it's more suitable for the seniors or children using.
• Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team.
There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team. At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world. It has won the trust of domestic and foreign customers with good reputation.
Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products"
Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"
Sincerely invite partners from all over the world to cooperate wholeheartedly, and create a better future!

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.


Production Equipment
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.

Hot Tags: folding grocery carts for seniors, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Plastic Folding Shopping Cart, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart
Previous
Shopping Grocery Foldable CartSend Inquiry











