Aluminum Foldable Shopping Vegetable Cart
Description
Technical Parameters
Aluminum foldable shopping vegetable cart
| Name | Aluminum foldable shopping vegetable cart |
| Model number | XJG8071 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 15KG |
| Size of basket | 38*29*30cm |
| Open size | 42*36*90cm |
| Packing size | 92*39*59cm, 7pcs in a carton |
| Container | 925pcs in a 20GP, 2448pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 140mm, PP/EVA |
| MOQ | 300 pcs |
This aluminum foldable shopping vegetable cart is made of aero aluminum material, so it’s very durable and lightweight.
The extended part of the main frame is used as a handle, making it easier to push and pull.
With a volume of 35L, it provides proper space for carrying different stuffs. The wheel design makes it more convenient and labor-saving when moving and transporting.
It only takes one second to fold and open, easy to operate.
This cart can be used for shopping, laundry, wilding camping, etc.

Advantage of aluminum foldable shopping vegetable cart
1. Lightweight, more effortless when carrying compared with metal material
2. With two Swivel wheels, easily rolling
3. Big capacity, can put in lots of items
4. Foldable, can be storaged in car or a closet, save space
History of our factory
In May 1997,Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006,applied for 'TENG'trademark all over the world
In July 2008,passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011,pass the BV audit
In March 2017,got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020,Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Certificates
Jiaxing Xingjie has approved certificates of ISO9001, ISO14001, ROHS, Patents,"TENG" trade mark, SGS etc.
On May 13, 2020, after the unremitting efforts and close cooperation of all departments and all employees of the company, Huazhi Certification Co., Ltd. passed the intellectual property management system certification of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. and issued the intellectual property management system Certification certificate, the scope of certification includes: design and development, production, sales of casters, and intellectual property management activities related to the procurement of the above process.

Hot Tags: aluminum foldable shopping vegetable cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, Aluminum Shopping Cart, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, Portable Aluminum Folding Shopping Cart
Previous
Aluminum Alloy Shopping CartSend Inquiry










