Market Shopping Cart
Description
Technical Parameters
Product details
| Name | Market shopping cart |
| Model Number | XJG8075 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 15KG |
| Weight | 1.5KG |
| Basket size | 39*30*30 cm |
| Open size | 90.5*38*43.5 cm |
| Packaging size | 86*40*62 cm, 10pcs/carton |
| Material | high quality aluminum alloy |
| Wheel | 158mm, PP/EVA |
| MOQ | 300pcs |
This market shopping cart is made of aero aluminum material, so it’s very durable and lightweight. The extended part of the main frame is used as a handle, making it easier to push and pull. With a volume of 35L, it provides proper space for carrying different stuffs. The wheel design makes it more convenient and labor-saving when moving and transporting. It only takes one second to fold and open, easy to operate. This cart can be used for shopping, laundry, wilding camping, etc.







Features
● Lightweight, portable and convenient to use
● Easy to assemble, no tool required, easy to open and fold
● Save space when folded or not used.
● Proper capacity, meet your demand of daily use
● Aluminum alloy, durable rustproof material
Our honor

Our Factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team. There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team. At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world. It has won the trust of domestic and foreign customers with good reputation.


FAQ
1 .Are you factory or trading company?
A:We are professional manufacturer and trading company since 1997.
2. Can I get free samples?
A: Yes, samples are available for mostly , the freight cost shall be charged.
3. What about your customer service?
A: We have experienced product expert to provide you the best service.
4.How can I trust your quality?
A:Our product has passed the ISO9001 quality certificate and the product are sold all around the world for decades.
Hot Tags: market shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, Aluminum Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Cart, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart
Previous
Foldable Market CartSend Inquiry












