Description
Technical Parameters
The Lightweight Folding Aluminum Supermarket Cart is made of aero aluminum material, so it’s very durable and lightweight. The extended part of the main frame is used as a handle, making it easier to push and pull.
With a volume of 35L, it provides proper space for carrying different stuffs.
The wheel design makes it more convenient and labor-saving when moving and transporting.
It only takes one second to fold and open, easy to operate.
This cart can be used for shopping, laundry, wilding camping, etc.
Product details
| Name | Lightweight Folding Aluminum Supermarket Cart |
| Model Number | XJG8075 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 15KG |
| Weight | 1.5KG |
| Basket size | 39*30*30 cm |
| Open size | 90.5*38*43.5 cm |
| Packaging size | 86*40*62 cm, 10pcs/carton |
| Materia | high quality aluminum alloy |
| Wheel | 158mm, PP/EVA |
| MOQ | 300pcs |

Features of Lightweight Folding Aluminum Supermarket Cart
1. High quality: The sturdy aluminum frame structure has strength and durability. Comes with a detachable waterproof Oxford cloth bag.
2. Swivel wheel: The two swivel wheels with axle are easy moving, can pass various terrains easily and smoothly.
3. Convenience: The folding design is easy to carry or store. The foldable frame allows the cart to take up less space when stored.
4. Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
History of our factory
● In May 1997,Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
● In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
● In Feb 2006,applied for ‘TENG’trademark all over the world
● In July 2008,passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
● In May 2011,pass the BV audit
● In March 2017,got the ROHS 2.0 certificate
● In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
● In August 2020,Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Our Product
Supermarket shopping trolley, shopping basket ,foldable trolley, logistics equipment,casters and wheels
Production Market
North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic
Production equipments
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.
Certificates
SO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent

Hot Tags: lightweight folding aluminum supermarket cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Plastic Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, Aluminum Shopping Cart
Previous
Rolling Folding Trolley For SeniorsSend Inquiry











