Description
Technical Parameters
Foldable market trolley
Tired of dragging multiple bags while traveling or shopping? This foldable market trolley is the perfect solution! Use this foldable trolley with rubber wheels to save your arms and enjoy a stroll from the grocery store.
Convenient wheels! With this foldable market trolley, going to the supermarket is more convenient. Use this AT Home shopping cart to save your arms and enjoy the fun of strolling through the grocery store.
Product details
| Name | foldable market trolley |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |







Colors available

Product Features
• Unique stair climbing design: The foldable market trolley is equipped with 3 rotating wheels, specially used for stair climbing. The wheels make it perform well on different terrains, such as stairs, grass, dirt, and gravel.
• Super load-bearing capacity: The foldable trolley frame is made of thick aluminum alloy, rust-proof and durable, and can be used for many years. It can hold heavy and large-sized items, and can carry about 50 kilograms of items.
• Multi-purpose: The foldable market cart can be converted into a small cart, which can place heavy or large objects. You can use it as a shopping cart, grocery cart, utility cart when shopping, working or traveling.
• Convenient storage and assembly: the use of foldable design, storage and carrying space is very small. More importantly, there are detailed assembly instructions in the package. It can be easily installed in just a few minutes.
About our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co.,Ltd. is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Caster Co.,Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd.,which has independent research and development,independent production and independent sales team.
Main business:design,development and sales of various supermarket trolleys,logistics equipment,plastic shopping baskets,custom hardware fasteners,bearings,casters,metal molds,injection molds and other products.

Certificates
SO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent

Trade show

Corner of sample room

Hot Tags: foldable market trolley, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Aluminum Foldable Shopping Cart, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart
Send Inquiry












