Description
Technical Parameters
Product details
| Name | Aluminum shopping cart with swivel wheels |
| Model Number | XJG8075 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 15KG |
| Weight | 1.5KG |
| Basket size | 39*30*30 cm |
| Open size | 90.5*38*43.5 cm |
| Packaging size | 86*40*62 cm, 10pcs/carton |
| Materia | high quality aluminum alloy |
| Wheel | 158mm, PP/EVA |
| MOQ | 300pcs |







Features
●Light and flexible, it can be folded and carried.
●It can also be placed in the trunk of a small car for backup.
●Cool shapes, super easy to use for everyone.
●Foldable for easy collapsible where you go.
●Mute quality durable wheels.
●Stainless, easy to clean.
Advantages of our product
1. High quality aluminum alloy, never get rusty.
2. Accept customized logo and package.
3. ISO9001 for after-sale service of quality.
4. 100% export quality, factory direct supply, more competitive on price
About us
1. More than 20 years experience in hardware and shopping carts industry, excellent production capacity. New factory founded in Anhui in 2019.
2. Product equipment: Precision injection machine, stamping machine, rivet machine, loading testing machine, Salt spray plating testing machine, hardness testing machine.
3. Experienced R&D team, professional in 3D, 2D rendering, prototype and tooling.
4. Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products". Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"

Hot Tags: aluminum shopping cart with swivel wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Aluminum Foldable Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels
Previous
Lightweight Grocery CartSend Inquiry











