Description
Technical Parameters
These days, folding grocery utility carts have become increasingly important in modern life. As people's pace of life quickens, shopping is increasingly completed in a convenient and concise way. Carrying a lightweight shopping cart can save time and effort. There are many types of folding shopping carts, and our company mainly produces aluminum, iron and plastic carts of various qualities. We believe that our products can help make your life easier and more efficient.
Details of folding grocery utility cart
| Name | folding grocery utility cart |
| Model number | XJG8072 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 25KG |
| Size of basket | 38*29*30cm |
| Open size | 90*42*46cm |
| Packing size | 92*39*59cm, 7pcs in a carton |
| Container | 925pcs in a 20GP, 2448pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 140mm/80mm, PP/PVC |

Features of folding grocery utility cart
1. The folding grocery utility cart measures 90*42*46cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer’s market.
2. The portable cart measures 90*42*19cm when folded, easy for storage at any corner.
3. It's made of high quality aluminum alloy, durable and lightweight, can easy to carry 25KG goods.
4. Easy to open and fold, convenient for use even for the elders.
5. Four universal wheels, easy to move and roll, effortless.
Our honor

Trade show

Our Factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co., Ltd. Is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Casters Co., Ltd. And Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd., which has independent research and development, independent production and independent sales team. There is a professional, efficient, enthusiastic, dedicated and honest working team.
Hot Tags: folding grocery utility cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, Aluminum Shopping Cart, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels
Previous
Wheeled Grocery Shopping CartNext
Foldable Market CartSend Inquiry











