Description
Technical Parameters
Product details
| Name | stair climber folding grocery cart |
| Model number | XJG8130 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |

Features of stair climber folding grocery cart
1. The stair climber folding grocery cart measures 30*44*93cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer's market.
2. Unique stair-climbing design: The grocery truck is equipped with ladder-climbing wheels designed for stair climbing. The wheels make it perform well on different terrains like stairs, grass, mud, gravel, etc. The front wheel can be rotated 360 degrees.
3. Superior large load capacity: The frame is made of aero aluminum alloy, which is rust-proof and durable, and can be used for many years. It can hold heavy and large size items. There's also a string for securing items, and you can also choose a bag inside.
4. Removable Waterproof Bag: This utility cart comes with a removable bag, the waterproof canvas material makes the bag perform well when it rains or snows. It keeps your stuffs dry and clean. You can also take it off and use it individually.
5. It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Our factory
1. Jiaxing Xingjie Machinery Co.,Ltd. is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Caster Co.,Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd.,which has independent research and development,independent production and independent sales team.
2. We have certificates like ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.
3. Experienced R&D team, professional sales team, passionate workers team.
4. Production Market: North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic
5. Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"

Hot Tags: stair climber folding grocery cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, 3 wheel stair climbing folding cart, stair climbing grocery cart, Folding Stair Climbing Cart, shopping carts for stairs, stair climbing bag cart, stair climbing cart
Send Inquiry












