Description
Technical Parameters
Whether it's going to the grocery store, going to the laundromat, or just hauling your items from point A to point B, a stair climber trolley dolly is one of every city dweller's greatest joys. Affectionately referred to by many as "grandma carts," just carry a load of groceries to and from the store to realize the necessity and usefulness of these carts.
As personal shopping carts are becoming more and more popular, new innovations over the years have made them more user-friendly, and now many products include removable bag liners, covered inserts and wheels to help you go upstairs in a more elegant way.
Product details
| Name | stair climber trolley dolly |
| Model number | XJG8129 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 50KG |
| Size of basket | 30*40*31cm |
| Open size | 34*59*44cm |
| Packing size | 92*39*60cm, 7pcs in a carton |
| Container | 900pcs in a 20GP, 2400pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |

Features of stair climber trolley dolly
1.Aluminum alloy material, make the cart ultra-light, easy for carrying.
2.35L capacity, can put in lots of items, satisfy your daily shopping needs.
3.Stair climbing wheels, make it effortless when go upstairs, especially for the seniors, children, housewife, etc.
4.One second to open and fold the cart, easy for storage at your car or any corner at home.
5. Light and flexible, it can be folded and carried.
6. It can also be placed in the trunk of a small car for backup.
7. Cool shapes, super easy to use for everyone.
8. Foldable for easy collapsible where you go.
9. Mute quality durable wheels.
10. Stainless, easy to clean.
Hot Tags: stair climber trolley dolly, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, large folding shopping cart with wheels, 3 wheel stair climbing folding cart, stair climbing cart with seat, Folding Stair Climbing Cart, lightweight stair climbing cart, shopping carts for stairs
Send Inquiry











