Description
Technical Parameters
Product details
| Name | aluminum foldable shopping cart |
| Model number | XJG8072 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 25KG |
| Size of basket | 38*29*30cm |
| Open size | 90*42*46cm |
| Packing size | 92*39*59cm, 7pcs in a carton |
| Container | 925pcs in a 20GP, 2448pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 140mm/80mm, PP/PVC |







Product Features
1. The aluminum foldable shopping cart measures 90*42*46cm when unfolded, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer’s market.
2. The portable cart measures 90*42*19cm when folded, easy for storage at any corner.
3. It’s made of high quality aluminum alloy, durable and lightweight, can easy to carry 25KG goods.
4. Easy to open and fold, convenient for use even for the elders.
5. Four universal wheels, easy to move and roll, effortless.
History of our factory
● In May 1997,Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
● In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
● In Feb 2006,applied for ‘TENG’trademark all over the world
● In July 2008,passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
● In May 2011,pass the BV audit
● In March 2017,got the ROHS 2.0 certificate
● In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
● In August 2020,Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.
Certificates
SO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent


Trade show

Corner of sample room

Hot Tags: aluminum foldable shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Aluminum Foldable Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, Portable Aluminum Folding Shopping Cart, Folding Shopping Cart With Swivel Wheels, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Cart
Send Inquiry











