Description
Technical Parameters
Multi use folding crate cart
Whether it's going to the grocery store, going to the laundromat, or just hauling your items from point A to point B, a multi use folding crate cart is one of every city dweller's greatest joys.
Affectionately referred to by many as "grandma carts," just carry a load of groceries to and from the store to realize the necessity and usefulness of these carts.
As personal shopping carts are becoming more and more popular, new innovations over the years have made them more user-friendly, and now many products include removable bag liners, covered inserts and wheels to help you go upstairs in a more elegant way.
Product details
| Name | multi use folding crate cart |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |

Features of the multi use folding crate cart
• Collapsible: This multi use folding crate cart is equipped with upgraded retractable telescopic handle. Only 3 inches thick when folded, it is very easy to store.
• The teacher's best friend: Easily carry small items weighing up to 50 kgs. Keep your files, documents, labels organized as you go in and out of the office. A perfect gift for teachers.
• Durable: The body is made of high-quality plastic PP, which is firm and durable. Great for carrying heavy loads such as groceries, milk, flour, etc.
• Anti-slip lid: The lid can be used as a seat or step stool. Use it to store your tools, groceries, and audio supplies, such as DJ gear.
• Stair climbing wheels: If you live in an apartment or condo, no worry for going upstairs with heavy things when you're back from supermarket. This folding cart can climb stairs easily with the 6-wheel design.
Application of the multi use folding crate cart
1. Shopping box, convenient used in supermarket or farmer’s market, carrying vegetables, stuffs, etc
2. Stool seat, can have a rest when tired of shopping
3. Outdoor: for wild camping, not only carry things, can also act as table, seat, make your outdoor life more convenient and comfortable.
4. Car storage: put in the car, can store different things, make your car clean and orderly.
Hot Tags: multi use folding crate cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Portable Folding Shopping Cart, plastic grocery cart, Plastic Folding Cart, Portable Shopping Cart With Wheels, Plastic Folding Trolley, collapsible wheeled cart
Send Inquiry










