6 Wheel Stair Climber Shopping Trolley
Description
Technical Parameters
Product details
| Name | 6 wheel stair climber shopping trolley |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |


Features of 6 wheel stair climber shopping trolley
1. Foldable, easy for storage and save space
2. Can be Rolling, with universal wheels at front and stair climbing wheels at back, easy to roll, effortless
3. Can be sit, can have a rest while shopping tired.
4. Climbing wheels, never tired when climbing the stairs with heavy stuff
5. Multi functional, can be used for supermarket shopping, traveling, wild camping, car truck, carrying package, etc
Application of 6 wheel stair climber shopping trolley
1. Storage in the car: Put it in your car with a large storage space to store different items to keep the car clean and tidy.
2. Outdoor: Perfect choice for outdoor picnic, can not only carry more things, but also be used as a temporary table and stool for eating and playing cards, bringing convenience and fun to your outdoor life.
3. Shopping cart: Can carry the vegetables and fruits, free your hands and arms when shopping, making your shopping life easier.
4. Office use: It can store documents, books and other items, and the wheel design makes it easier to move and improve work efficiency.
5. Business travel: The convenient and compact folding suitcase, the IT bag specially designed for fashionable business, make your travel and exhibition easy and simple.


Universal Wheels with different colors for choice

Our factory
1. More than 20 years experience in hardware and shopping carts industry, excellent production capacity. New factory founded in Anhui in 2019.
2. Product equipment: Precision injection machine, stamping machine, rivet machine, loading testing machine, Salt spray plating testing machine, hardness testing machine.
3. Experienced R&D team, professional in 3D, 2D rendering, prototype and tooling.
4. Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products". Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"

Production Equipment
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.


Production Market
North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic
Hot Tags: 6 wheel stair climber shopping trolley, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, rolling collapsible cart, Foldable Plastic Trolley, Folding Plastic Crate Trolley, Portable Shopping Cart With Wheels, Plastic Folding Cart, folding boot cart
Send Inquiry











