Description
Technical Parameters
Save your effort and use the two wheel trolley cart to roll heavy items. The collapsible trolley provides fast and convenient storage space for almost any project. This foldable trolley cart is made of lightweight aluminum alloy and can help you transport all heavy goods for a long time.
The handle with soft foam on the shopping cart makes your travel easier. The rear wheels of the shopping cart ensure smoothness on the road. This two wheel trolley cart is very suitable for loading groceries, tools, laundry, equipment, etc., to help you in a variety of ways. After you finish the shopping, the collapsible cart collapses and is easy to store in your house or your car trunk.
Product details
| Name | two wheel trolley cart |
| Model Number | XJG8075 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 15KG |
| Weight | 1.5KG |
| Basket size | 39*30*30 cm |
| Open size | 90.5*38*43.5 cm |
| Packaging size | 86*40*62 cm, 10pcs/carton |
| Materia | high quality aluminum alloy |
| Wheel | 158mm, PP/EVA |
| MOQ | 300pcs |

Features of two wheel trolley cart
• High quality: The sturdy aluminum frame structure has strength and durability. Comes with a detachable waterproof Oxford cloth bag.
• Big capacity: Basket size is 39*30*30cm, with a volume of 35L, this shopping cart can carry various of goods, large enough for daily use.
• Comfortable design: The handle is covered with soft foam, it can protect our hands when using.
• Convenience: The folding design is easy to carry or store. The foldable frame allows the cart to take up less space when stored.
• Lightweight: The material is aluminum alloy, so the cart is ultra light, only 2.5KG, so it's more suitable for the seniors or children using.
• Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Hot Tags: two wheel trolley cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Aluminum Shopping Cart, 4 Wheels Aluminum Folding Shopping Cart, Aluminum Foldable Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Cart, Aluminum Shopping Cart With Swivel Wheels, Portable Aluminum Folding Shopping Cart
Send Inquiry











