
Supermarket Store Grocery Metal Shopping Trolley Go Cart (YD-B)
Description
Technical Parameters
In the same industry, our collapsible wheeled cart, Folding Shopping Trolley, collapsible shopping cart is ahead of our competitors with the same quality and lower price. Trust starts from a cooperation and satisfaction comes after a service. We are committed to becoming an industry leader with international influence, earning the respect of society through innovative technology and dedicated service. 'Pursuit of quality, excellence' standard and efficient after-sales service is one of the core competitiveness of our company. We look forward to improving business relationships with customers and partners from different regions and expanding our business to serve more communities around the world.
Product details
| Name | metal grocery cart with wheels |
| Model number | XJG8076 |
| Capacity | 73L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 4.3KG |
| Basket size | 47*35*38.5 cm |
| Open size | 94*51*55 cm |
| Packaging size | 95*11*56 cm, 2pcs/carton; 956 pcs in 20GP, 2323 pcs in 40HQ |
| Material | iron |
| Wheel | 75/180mm, PP, PP/PU |

Advantage
1. The metal grocery cart with wheels offers simple convenience when moving your grocery bags from supermarket to your car, and car to your home, free your hands and arms.
2. With large capacity of 73L, you can carry the heavy stuff like rice, flour, oil, milk, etc.
3. PP/PU wheels: Mute and stable, moves smoothly on the ground.
4. Iron tube with paint coating, never worry the cart will get rusty.
5. Easy to assemble, no tool required.
Certificates
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent

Corner of our sample room

Trade Show

FAQ
Q1. Are you factory or trading company?
A: We are professional manufacturer and trading company since 1997.
Q2. Can I get free samples?
A: Yes, samples are available for mostly , the freight cost shall be charged.
Q3. What about your customer service?
A: We have experienced product expert to provide you the best service.
Q4.How can I trust your quality?
A: Our product has passed the ISO9001 quality certificate and the product are sold all around the world for decades.
We take pleasure in a really excellent name amongst our shoppers for our exceptional product or service excellent, competitive rate and also the greatest services for Supermarket Store Grocery Metal Shopping Trolley Go Cart (YD-B). In terms of customer service, we are adhering to the service concept of serving customers wholeheartedly to create a comprehensive, interactive and one-stop service experience and continue to expand new areas of customer value added. We insist on focusing our energy on doing one thing well and creating value.
Hot Tags: metal grocery cart with wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, portable folding carts with wheels, foldable grocery cart, folding market cart, rolling collapsible cart, Metal Grocery Cart With Wheels, Metal Folding Shopping Cart
Send Inquiry
You Might Also Like





