Trendy Shopping Trolley
Description
Technical Parameters
Trendy shopping trolley
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The trendy shopping trolley produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
Product details
| Name | trendy shopping trolley |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |



Features of the trendy shopping trolley
1. The size of the foldable trolley cart is 41*35*36.5cm when unfolded, which provides suitable space for carrying tools and goods.
2. The height of the folding cart is only 7cm after being folded, which is convenient for storage or use as a table, seat or step stool.
3. Made of high-grade polypropylene, strong and durable, light and flexible structure, can carry 35 kg of goods. Stair climbing-wheeled design and iron handle, easy to pull and transport.
4. Multi-functional, considered as a portable tool/carrier for shopping, picnics, travel, barbecues, etc.
Application of the trendy shopping trolley
1. Shopping box, convenient used in supermarket or farmer’s market, carrying vegetables, stuffs, etc
2. Stool seat, can have a rest when tired of shopping
3. Outdoor: for wild camping, not only carry things, can also act as table, seat, make your outdoor life more convenient and comfortable.
4. Car storage: put in the car, can store different things, make your car clean and orderly.


Universal Wheels with different colors for choice



Our factory

Hot Tags: trendy shopping trolley, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Plastic Shopping Cart With Wheels, Plastic Folding Cart, Foldable Plastic Trolley, Folding Shopping Cart Trolley, Portable Folding Supermarket Shopping Cart, Plastic Folding Shopping Trolley
Previous
Shopping Cart TrolleySend Inquiry












