Plastic Shopping Trolley On Wheels
Description
Technical Parameters
Product description
| Name | plastic shopping trolley on wheels |
| Model Number | XJG8119 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 25KG |
| Weight | 3.7KG |
| Basket size | 33.5*39.5*34cm |
| Open size | 44*38*41cm |
| Packing size | 52*48*13.5 cm, 1 PCS/carton |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | Aluminum |
| Buckle | ABS |
| Wheel | 37mm, PP/TPE |
| Color | full colored,can be customized as your request |
| Logo | Accept customized logo |
| Sample lead time | 7-10 days |
| Delivery date | 25-35 days after order confirmed |
| Application | Shopping, outdoor picnic, office, school, etc |

Features of plastic shopping trolley on wheels
1. 4 swivel wheels foldable trolley with retractable handle. It can be folded to 8cm and expanded to 40 cm. It is filled with boxes, baskets, boxes, various supplies, including documents and paper, heavy books or just light and bulky items.
2. Used to transport small items up to 50kgs. When you go to the office or leave the office, your documents, files, and labels are in order. A perfect gift for teachers, business agents and craftsmen involved in home modification work. Very suitable for offices, schools, warehouses, etc.
3. When folded, it is only about 8cm thick, can be stored compactly, and weighs less than 5.5kg. It is very suitable for groceries, milk rolling handbags, carts and plastic boxes. It is an ideal document storage bag and cart.
4. The lid can hold up to 110 kgs and can be used as a seat or a step stool. Multi-function: It can be used to store DJ equipment and other tools, groceries, and audio equipment.
5. Made of aluminum and heavy-duty plastic. The wheels are made of high-quality polypropylene to ensure smooth rolling when carrying this foldable luggage shopping trolley.
Our factory
In May 1997, Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006, applied for ‘TENG’trademark all over the world
In July 2008, passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011, pass the BV audit
In March 2017, got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020, Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.

Hot Tags: plastic shopping trolley on wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, plastic grocery cart, plastic supermarket trolley, folding shopping plastic trolley, Metal Folding Shopping Cart, plastic folding box trolley, Folding Shopping Cart Trolley
Previous
Folding Shopping Plastic TrolleySend Inquiry










