Description
Technical Parameters
Nowadays, supermarket shopping has become an indispensable part of people's daily life, and the use of plastic folding utility cart greatly facilitates consumers' shopping.
The plastic folding utility trolley with a design of fold and roll, makes it easier for people to buy and carry the items they need, it becomes an effortless counter-to-car transport. And the unique design makes it more convenient, more practical and fashionable.
Product details
| Name | plastic folding utility cart |
| Model Number | XJG8069 |
| Capacity | 63L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 2.9KG |
| Basket size | 52*32*38cm |
| Open size | 33*38*58cm (handle length: 42 cm) |
| Packing size | 44.5*18*67 cm, 2 PCS/carton. 1043 PCS in 20GP, 2534 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | Aluminum |
| Wheel | 90mm, PP/PVC |
| Color | full colored,can be customized as your request |
| Logo | Accept customized logo |
| Application | Shopping, outdoor picnic, office, school, etc |

Features of plastic folding utility cart
1. The plastic folding utility cart measures 52*32*38 cm when unfolded, providing 63L space for carrying the tool and goods.
2. It is made of high grade polypropylene, durable, lightweight and flexible construction.
3. Able to support up to 50KG, four swivel wheels design and the aluminum alloy handle make it easy to pull and transport.
4. Can be used as a portable handy carrier for shopping, picnic, travel, barbecue, etc.
About our factory
In May 1997, Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006, applied for ‘TENG’trademark all over the world
In July 2008, passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011, pass the BV audit
In March 2017, got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020, Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Production Equipment
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.

FAQ
1. What kind(s) of business terms you can do? What will be your payment terms?
Business terms: FOB, EXW, CNF/CFR.
Payment terms: T/T, L/C, PayPal.
2. Can I get free samples?
Yes, samples will be free, but you need to pay the cost of shipment and customs clearance.
3. What will be your lead time?
15-30 days for existing models; 30-45 days for new models.
4. I have new designs, can you open moulds for us?
Yes, we have a professional designing team. Just remind that there will be a quantity requested.
5. We never import from China, can you help us to arrange?
Sure. We have professional logistics teams as well. We can help customer to arrange the delivery.
6. What about the quality of your products?
About the quality, we have factory QC&QA team, and the third party certification is available.
Hot Tags: plastic folding utility cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, folding plastic cart on wheels, plastic folding box trolley, foldable box trolley, folding plastic trolley cart, Portable Shopping Cart With Wheels, plastic folding cart with wheels
Previous
Folding Shop CartSend Inquiry










