Description
Technical Parameters
Are you tired when shopping with lots of bags carrying in hands? Are you embarrassed when climbing the stairs with heavy stuffs carrying in hands and arms? The folding plastic cart on wheels makes your daily shopping life more convenient!
The folding plastic cart made in Xingjie Machinery is a perfect choice for your daily shopping, grocery, traveling, wild camping, children's athletic gear, laundry pick up, etc. It's ideal for both urban and city living.
Product description
| Name | folding plastic cart on wheels |
| Model Number | XJG8119 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 25KG |
| Weight | 3.7KG |
| Basket size | 33.5*39.5*34cm |
| Open size | 44*38*41cm |
| Packing size | 52*48*13.5 cm, 1 PCS/carton |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | Aluminum |
| Buckle | ABS |
| Wheel | 37mm, PP/TPE |
| Color | full colored,can be customized as your request |
| Logo | Accept customized logo |
| Sample lead time | 7-10 days |
| Delivery date | 25-35 days after order confirmed |
| Application | Shopping, outdoor picnic, office, school, etc |

Application of folding plastic cart on wheels
1. Shopping box, convenient used in supermarket or farmer’s market, carrying vegetables, stuffs, etc
2. Stool seat, can have a rest when tired of shopping
3. Outdoor: for wild camping, not only carry things, can also act as table, seat, make your outdoor life more convenient and comfortable.
4. Car storage: put in the car, can store different things, make your car clean and orderly.
History of our factory
In May 1997,Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006,applied for 'TENG'trademark all over the world
In July 2008,passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011,pass the BV audit
In March 2017,got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020,Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.
Production Equipment
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.
Hot Tags: folding plastic cart on wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, plastic folding utility cart, plastic shopping trolley on wheels, folding plastic trolley cart, foldable plastic shopping trolley, Folding Shopping Cart Trolley, Portable Shopping Cart With Wheels
Previous
2 Wheel Folding Grocery CartSend Inquiry










