Foldable Plastic Shopping Trolley
Description
Technical Parameters
Product details
| Name | foldable plastic shopping trolley |
| Model Number | XJG8122-1 |
| Capacity | 52L |
| Load capacity | 50KG |
| Weight | 5.66KG |
| Basket size | L41*W35*H36.5 cm |
| Open size | L47*W41*H41.5 cm |
| Packing size | L42*W42*H12 cm, 1 PC/carton. 1200 PCS in 20GP, 2950 PCS in 40HQ |
| Material of basket | PP plastic |
| Material of rod | iron |
| Wheel | stair climbing wheels, 38mm/75mm, PP/TPE, PP/PU |
| Logo | Accept customized logo |


Features of foldable plastic shopping trolley
1. Foldable design: This plastic foldable grocery trolley can be easily folded, when folded, the size is 4x16x13.8 inches, saving more space, light weight, easy to carry by hand according to actual needs, and unfold whenever the trolley is used.
2. Fashionable and practical: This plastic foldable grocery trolley has a maximum capacity of 110 pounds. The retractable handle and detachable lid allow you to transport more different kinds of items, such as books, documents, classroom supplies, groceries, laundry or travel, shopping or moving individuals items, etc.
3. Easy to use: This foldable trolley can be easily assembled by just unfolding it, only takes seconds to open it. With a lid, you can load more items on the box or use it as a seat or step stool. Or you can remove the lid.
4. Durable: This folding trolley is made of high-quality, durable and environmentally friendly polypropylene shell, with anti-rust iron handles and wear-resistant and pressure-resistant PP/PVC wheels, easy to roll on any road, ensuring long service life.
What is stair climbing wheels?
The stair climbing wheels, at least three rollers are arranged on the mounting plate, so that the rollers can be in contact with the stairs in turn when climbing the stairs, so that they can move continuously on the stairs. When using the stair climbing cart, the user does not need to lift the shopping cart, and only needs to drag the shopping cart to make the cart move continuously along the stairs under the action of the stair climber wheels.
Application of foldable plastic shopping trolley
1. Storage in the car: Put it in your car with a large storage space to store different items to keep the car clean and tidy.
2. Outdoor: Perfect choice for outdoor picnic, can not only carry more things, but also be used as a temporary table and stool for eating and playing cards, bringing convenience and fun to your outdoor life.
3. Shopping cart: Can carry the vegetables and fruits, free your hands and arms when shopping, making your shopping life easier.
4. Office use: It can store documents, books and other items, and the wheel design makes it easier to move and improve work efficiency.
5. Business travel: The convenient and compact folding suitcase, the IT bag specially designed for fashionable business, make your travel and exhibition easy and simple.

Our factory


FAQ
1. What kind(s) of business terms you can do? What will be your payment terms?
Business terms: FOB, EXW, CNF/CFR.
Payment terms: T/T, L/C, PayPal.
2. Can I get free samples?
Yes, samples will be free, but you need to pay the cost of shipment and customs clearance.
3. What will be your lead time?
15-30 days for existing models; 30-45 days for new models.
4. I have new designs, can you open moulds for us?
Yes, we have a professional designing team. Just remind that there will be a quantity requested.
5. We never import from China, can you help us to arrange?
Sure. We have professional logistics teams as well. We can help customer to arrange the delivery.
6. What about the quality of your products?
About the quality, we have factory QC&QA team, and the third party certification is available.
Hot Tags: foldable plastic shopping trolley, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, plastic folding utility cart, Metal Folding Shopping Cart, folding plastic cart on wheels, plastic shopping trolley on wheels, Portable Folding Shopping Cart, Portable Shopping Cart With Wheels
Previous
Plastic Folding Box TrolleySend Inquiry










