Wheeled Folding Shopping Cart
Description
Technical Parameters
Wheeled folding shopping cart
Whether it's going to the grocery store, going to the laundromat, or just hauling your items from point A to point B, a wheeled folding shopping cart is one of every city dweller's greatest joys.
As personal shopping carts are becoming more and more popular, new innovations over the years have made them more user-friendly, and now many products include removable bag liners, covered inserts and wheels to help you go upstairs in a more elegant way.
The wheeled folding shopping cart is finished by power coating with high quality paint, it’s hardly to get rust. With 109L large capacity, it can carry verity of items. The four swivel wheels make the cart easy to pull and push, convenient for moving and transporting. It only takes one second to fold and open, easy for our storage in the car or at closet of our house when not use. This steel foldable grocery trolley is an ideal option in our daily shopping life.
Product Details
| Name | wheeled folding shopping cart |
| Model | XJG8078 |
| Capacity | 109L |
| Load capacity | 30KG |
| Weight of cart | 4.6KG |
| Basket size | 59*40.5*45cm |
| Open size | 103*54*58.5cm |
| Packing size | 110*10*52cm, 2pcs/carton; 870pcs/20GP, 2360pcs/40HQ |
| MOQ | 870pcs |
| Material | Iron tube with paint coating |
| Wheel | 240mm/130mm; PP/EVA |

Features of wheeled folding shopping cart
1. Light and flexible, it can be folded and carried.
2. It can also be placed in the trunk of a small car for backup.
3. Cool shapes, super easy to use for everyone.
4. Foldable for easy collapsible where you go.
5. Mute quality durable wheels.
6. Stainless, easy to clean.
Advantages of our product
1. High quality aluminum alloy, never get rusty.
2. Accept customized logo and package.
3. ISO9001 for after-sale service of quality.
4. 100% export quality, factory direct supply, more competitive on price
Hot Tags: wheeled folding shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, 4 wheel foldable shopping trolley, folding metal shopping cart, foldable metal cart, multifunctional folding cart, foldable shopping cart, foldable trolley for shopping
Send Inquiry











