Description
Technical Parameters
Product details
| Name | shopping cart with 360 wheels |
| Model number | XJG8072 |
| Capacity | 35L |
| Load capacity | 25KG |
| Size of basket | 38*29*30cm |
| Open size | 90*42*46cm |
| Packing size | 92*39*59cm, 7pcs in a carton |
| Container | 925pcs in a 20GP, 2448pcs in a 40HQ |
| Material | Aluminum alloy |
| Wheel | 140mm/80mm, PP/PVC |

Aero aluminum material:
Rust-proof
Abrasion resistant
Lightweight
Durable

Strong bearing capacity

Guardrail:
By hightening the safety fence, depening the safety design, and stack the items safely.
No longer need to worry about the hidden dangers caused by the numerous items.

Armrest:
The extension of the main frame is used as a handle, making it easier to push and pull

Durable mute wheels:
The wheel design makes the cart more convenient and labor-saving when moving and transporting.


Product Features
1. The shopping cart with 360 wheels measures 90*42*46cm, with the capacity of 35L, providing proper space for carrying different stuffs when shopping in store, supermarket or farmer’s market.
2. Easy to assemble, no tool required, easy to open and fold
3. It’s made of high quality aluminum alloy, durable and lightweight, can easy to carry 25KG goods.
4. Two universal wheels at front, and back wheels with axle, easy to move and roll.
FAQ
Q1. What kind(s) of business terms you can do? What will be your payment terms?
A: 1. Business terms: FOB, EXW, CNF/CFR.
2. Payment terms: T/T, L/C, PayPal.
Q2. Can I get free samples?
A: Yes, samples will be free, but you need to pay the cost of shipment and customs clearance.
Q3. What will be your lead time?
A: 15-30 days for existing models; 30-45 days for new models.
Q4. I have new designs, can you open moulds for us?
A: Yes, we have a professional designing team. Just remind that there will be a quantity requested.
Q5. We never import from China, can you help us to arrange?
A: Sure. We have professional logistics teams as well. We can help customer to arrange the delivery.
Q6. What about the quality of your products?
A: About the quality, we have factory QC&QA team, and the third party certification is available.
Hot Tags: shopping cart with 360 wheels, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, foldable metal cart, Lightweight Folding Shopping Cart, multifunctional folding cart, foldable shopping trolley with wheels, foldable grocery cart, portable folding carts with wheels
Send Inquiry











