Description
Technical Parameters
Portable folding shopping trolley
This is a 4 wheeled metal cart designed by Jiaxing Xingjie Machinery Co, Ltd. Made of stainless steel, this cart is durable and strong. There is a soft foam at handle, protect your hands when carrying goods. With four PP wheels, it's easy for moving and transporting. With 42 litre large capacity, it can carry verity of items. It only takes one second to fold and open, easy for our storage in the car or at closet of our house when not use.
Product Details
| Name | portable folding shopping trolley |
| Model | XJG8067 |
| Capacity | 42L |
| Load capacity | 70KG |
| Weight of cart | 3KG |
| Basket size | 30*30*45cm |
| Open size | 89*45*39cm |
| Packing size | 100*38*36 cm, 9pcs/carton; 1842pcs/20GP, 4473pcs/40HQ |
| MOQ | 2090pcs |
| Material | Iron tube with paint coating |
| Wheel | 63mm/140mm; PP/PP,PVC |

Features of portable folding shopping trolley
1. Sturdy structure: We use high-quality and sturdy metal, so that this folding shopping cart can be used for a long time and frequently.
2. Durable wheels: The 4 wheels design makes the cart easy for moving and transportanting, labor-saving.
3. Folding design: The practical shopping cart makes transportation and storage easy and worry-free. We designed the cart to be foldable and flat, so it doesn't take up much space.
4. Versatility: This trolley is not only used for transporting items from laundry and grocery stores, but also for camping equipment and gardening tools. It is widely used in office documents, suitcases, bottled water, beach equipment kitchen suppliers.
Shipping
We choose the most suitable express for small packages if time is urgent.
We ship goods by air or by sea if goods are heavy and deliver time is enough
We ship goods to your warehouse if you have your own freight forward.
Advantages of us
1. We provide one step service, design, production and packaging
2. Top quality, competitive price and good service
3. Rich Experience in Display Shelf Design & Manufacture
4. Environmentally-friendly Material, Durable Structure

Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.
Production Equipment
1. Precision injection machine
2. Stamping machine
3. Rivet machine
4. Loading testing machine
5. Salt spray plating testing machine
6. Hardness testing machine.
Hot Tags: portable folding shopping trolley, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Collapsible Grocery Cart With Wheels, 2 wheel folding grocery cart, Folding Grocery Cart With Wheels, foldable grocery cart, Folding Metal Cart With Wheels, Extra Large Folding Shopping Cart
Previous
Large Heavy Duty Grocery CartSend Inquiry










