Description
Technical Parameters
The folding shopping cart is the latest design of modern environmental protection, which is very practical when going out shopping, traveling and shopping.
The internal and external design is excellent. The armrests are strong and comfortable, and dragging a folding shopping cart to go shopping has become a fashion. It is convenient to carry, and can be folded at home to save space. It is cute and practical. It can not only be used for shopping, but also can be used as a convenient cabinet for clothes, or even a travel luggage cart.
The folding shopping cart has a unique design, novel style and space saving. Suitable for supermarket shopping, travel, it's time-saving, labor-saving, beautiful and clean. Owning a shopping cart makes it convenient for your family and at ease for yourself, making it more enjoyable when you go shopping.
Product Details
| Name | jumbo folding shopping cart |
| Model | XJG8078 |
| Capacity | 109L |
| Load capacity | 30KG |
| Weight of cart | 4.6KG |
| Basket size | 59*40.5*45cm |
| Open size | 103*54*58.5cm |
| Packing size | 110*10*52cm, 2pcs/carton; 870pcs/20GP, 2360pcs/40HQ |
| MOQ | 870pcs |
| Material | Iron tube with paint coating |
| Wheel | 240mm/130mm; PP/EVA |







Features of jumbo folding shopping cart
1. High quality: The stainless steel frame structure has strength and durability.
2. Large space, stylish and generous appearance, bright color, strong and durable.
3. Foldable, saving space and easy to carry.
4. With PVC wheels, relieve the annoying problem of shopping cart wheel noise.
5. Fashionable and convenient, easy to shop! It is especially suitable for middle-aged and elderly people. It can avoid injuries to the wrists, shoulders and lumbar spine caused by carrying heavy objects during shopping and grocery shopping.
6. Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local deli, bakery or convenience store.
Application of jumbo folding shopping cart
Shopping box: convenient used in supermarket or farmer's market, carrying vegetables, stuffs, etc
Laundry pick up: carry clothes easily
Outdoor: for wild camping, carry various things, makes your outdoor life more convenient and comfortable.
Traveling: Can be used as a luggage, carry your daily goods
Our factory
1. More than 20 years experience in hardware and shopping carts industry, excellent production capacity. New factory founded in Anhui in 2019.
2. Product equipment: Precision injection machine, stamping machine, rivet machine, loading testing machine, Salt spray plating testing machine, hardness testing machine.
3. Experienced R&D team, professional in 3D, 2D rendering, prototype and tooling.
4. Service tenet: "With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products". Business philosophy: "Professional, Integrity, Trustworthy"


Our Certificate
ISO 9001 , ISO 14001, ROHS, patent.


Hot Tags: jumbo folding shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Folding Shopping Tote Cart, Folding Metal Cart With Wheels, Aluminum Folding Shopping Cart, folding market cart, Folding Grocery Cart With Wheels, lightweight folding grocery cart
Previous
Small Folding Cart With WheelsSend Inquiry











