Description
Technical Parameters
Grocery rolling utility cart
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The grocery rolling utility cart produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
Grocery rolling utility carts are currently the first choice for domestic environmental protection products. Its appearance gradually replaces disposable plastic bags, and has the advantages of leisure, practicality, and environmental protection.
The use of folding carts makes the elder's life more convenient. It is perfect for urban and city living, daily grocery shopping, laundry pick up, even can be used outdoors like for camping. It can be folded, easy for storage in car or at home. It can climb the stairs so it’s effortless.
Product Details
| Name | grocery rolling utility cart |
| Model | XJG8078 |
| Capacity | 109L |
| Load capacity | 30KG |
| Weight of cart | 4.6KG |
| Basket size | 59*40.5*45cm |
| Open size | 103*54*58.5cm |
| Packing size | 110*10*52cm, 2pcs/carton; 870pcs/20GP, 2360pcs/40HQ |
| MOQ | 870pcs |
| Material | Iron tube with paint coating |
| Wheel | 240mm/130mm; PP/EVA |

Features of grocery rolling utility cart
1. Sturdy structure: We use high-quality and sturdy metal, so that this folding shopping cart can be used for a long time and frequently.
2. Durable wheels: The wheels with axle design make it easier to roll the cart on various roads. The oversized rear wheel makes the cart more stable when moving and transporting.
3. Folding design: The practical shopping cart makes transportation and storage easy and worry-free. We designed the cart to be foldable and flat, so it doesn't take up much space.
4. Multi functions: This trolley is not only used for transporting items from laundry and grocery stores, but also for camping equipment and gardening tools. It is widely used in office documents, suitcases, bottled water, beach equipment kitchen suppliers.
Our factory
In May 1997, Jiaxing xingteng Plastic Co,ltd was founded.
In May 2002, Jiaxing xingteng Caster Co,ltd was founded.
In Feb 2006, applied for ‘TENG’trademark all over the world
In July 2008, passed the ISO9001-2000 International Quality System Certificate
In May 2011, pass the BV audit
In March 2017, got the ROHS 2.0 certificate
In Sept 2019, Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd was founded
In August 2020, Xingteng get another Invention patent that authorized by the US patent office.

Hot Tags: grocery rolling utility cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Shopping Cart With 360 Wheels, collapsible shopping trolley, Folding Grocery Cart With Wheels, Wheeled Grocery Cart For Seniors, Lightweight Folding Shopping Cart, foldable trolley for shopping
Send Inquiry











