Collapsible Shopping Cart
Description
Technical Parameters
Collapsible shopping cart
The collapsible shopping carts s are currently the first choice for domestic environmental protection products. Its appearance gradually replaces disposable plastic bags, and has the advantages of leisure, practicality, and environmental protection. Aluminum alloy is ultra-light material, easy to carry. The plastic shopping cart is beautiful in appearance. The iron folding cart is convenient and durable.
This metal collapsible shopping cart designed by Jiaxing Xingjie Machinery is becoming a hot sale style.
Product Details
| Name | collapsible shopping cart |
| Model | XJG8067 |
| Capacity | 42L |
| Load capacity | 70KG |
| Weight of cart | 3KG |
| Basket size | 30*30*45cm |
| Open size | 89*45*39cm |
| Packing size | 100*38*36 cm, 9pcs/carton; 1842pcs/20GP, 4473pcs/40HQ |
| MOQ | 2090pcs |
| Material | Iron tube with paint coating |
| Wheel | 63mm/140mm; PP/PP,PVC |




Features of collapsible shopping cart
1. Proper capacity: With a volume of 42L, this collapsible shopping cart can carry variety of goods, a big help of our daily life.
2. High quality: The stainless steel frame structure has strength and durability.
3. Swivel wheel: With the design of four wheels with axle, the folding trolley can pass various terrains easily and smoothly.
4. Soft foam on the handle, can protect our hands when using the cart.
5. Convenience: The folding design is easy to carry or store. It's easy for storage.
6. Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup, daily hauling, or wild camping.
About our factory
Jiaxing Xingjie Machinery Co.,Ltd. is a modern group company consisting of Jiaxing Xingteng Caster Co.,Ltd. and Anhui Xingteng Logistics Equipment Co., Ltd.,which has independent research and development,independent production and independent sales team.
At present, the company's trade scale is growing day by day, and its customers are all over the world.

Hot Tags: collapsible shopping cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, large heavy duty shopping cart, heavy duty folding grocery cart, Folding Shopping Tote Cart, Collapsible Rolling Cart For Shopping, heavy duty shopping cart with wheels, Stair Climber Cart
Previous
Foldable Grocery CartNext
Metal Shopping CartSend Inquiry











