Description
Technical Parameters
Collapsible foldable trolley cart
Are you tired of lugging around with lot of bags in your hands and arms when shopping or travel? Are you tired of climbing the stairs while carrying the bags in hands when back from supermarket shopping? The collapsible foldable trolley cart produced by Jiaxing Xingjie Machinery may make a big different in your life!
Whether it's going to the grocery store, going to the laundromat, or just hauling your items from point A to point B, a collapsible foldable trolley cart is one of every city dweller's greatest joys. Affectionately referred to by many as "grandma carts," just carry a load of groceries to and from the store to realize the necessity and usefulness of these carts. (If you've ever felt like your arm will break with the weight you buy, you know what I'm talking about...)
As personal shopping carts are becoming more and more popular, new innovations over the years have made them more user-friendly, and now many products include removable bag liners, covered inserts and wheels to help you go upstairs in a more elegant way.
Product details
| Name | collapsible foldable trolley cart |
| Model | XJG8066 |
| Capacity | 42L |
| Load Capacity | 70KG |
| Weight | 3.55KG |
| Basket size | 30*30*45cm |
| Open size | 94*45*42cm |
| Packing size | 100*38*36cm/9pcs |
| Material | Iron tube with paint coating |
| Wheel | 63mm/90mm, PP/PP,PVC |

Features of collapsible foldable trolley cart
1. Proper capacity: With a volume of 42L, this collapsible foldable trolley cart can carry variety of goods, a big help of our daily life.
2. High quality: The stainless steel frame structure has good strength and durability.
3. Swivel wheel: With the design of four wheels with axle, the rolling shopping cart can pass various terrains easily and smoothly.
4. Convenience: The folding design is easy to carry or store. The foldable frame allows the cart to take up less space when stored.
5. Multifunctional: It is very suitable for daily grocery operations, shopping, laundry pickup or daily hauling. It is also very suitable for taking the subway or quickly to the corner grocery store, local market, bakery or convenience store.
Hot Tags: collapsible foldable trolley cart, China, suppliers, manufacturers, factory, wholesale, cheap, price, for sale, Extra Large Folding Shopping Cart, fold up shopping cart, collapsible shopping cart, small folding shopping cart, folding metal shopping cart, multifunctional folding cart
Send Inquiry









